Monday Math Quiz | Convenience Foods

6 Responses

  1. Amy says:

    For question number two:
    Forget the air popper.
    In a paper lunch bag, cover the bottom of the bag in one layer of kernels and spray lightly with cooking spray. Fold the top of the bag down and tape closed. Microwave until popping stops.

    Generic cooking spray: $1.79
    Paper lunch bags: $1.00/bag of 100

    So, without actually doing the math for real, since I don’t have the products on hand at the moment. I would guesstimate that this frugal way of popping corn would add maybe two cents to the air popper price, but would eliminate the need to spend the money on the air popper or store it.

  2. Kayla K says:

    Hey, awesome! Thanks for the tip!

  3. Newlyfrugal says:

    I am constantly amazed at all the ways that other frugalists save money. Thank you, Amy, for that wonderful tip. The power of the internet means that we don’t have to meet, but we can share ideas and learn from countless other people.

    Kayla, you will make a great math teacher. Your students will appreciate your creativity in writing math questions that affect them directly. When the question deals with everyday living, students are more interested, pay more attention, and remember the lessons better. Good for you for learning this trick!

  4. Lisa says:

    Wow, groceries are expensive where you live! Here in the Midwest, a gallon of milk is 1.99 at Aldi, flour is often available for .98 for 5#, and I can get Jolly brand popcorn for .98 – .50 coupon most of the time (just a few examples). Even a can of name brand tomato soup costs less than .25 on sale w/coupon (often closer to FREE). I count myself blessed that we eat for less; from scratch, as you’ve pointed out, is often much cheaper.

  5. Kayla K says:

    I will be checking out your blog for some tips! Judging from your blog title I only live about three hours away from you so the grocery prices should not vary that much. I did the “research” for this article at HyVee which tends to be more pricey than Aldi options.

  1. July 31, 2011

    […] I calculate the cost of convenience in this Monday Math Quiz […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>